Műtárgy-nyilvántartási azonosító: 300125
Gyűjtemény-nyilvántartási azonosító:
Rendeltetés és tárgyfajta:
HASZNÁLATI TÁRGY; IDŐMÉRŐ ESZKÖZ; ÓRA
toronyóra
Jogi helyzet:
VÉDETT
Alkotó(k):
készítő: Henszler (Hensler) János (? – 1892)
MEGNEVEZÉS: Toronyóra szerkezet az esztergomi Nagyboldogasszony és Szent Adalbert főszékesegyház bal oldali tornyában, 1861
KOR: 1861 KELETKEZÉS HELYE: Buda
ANYAG: vas, kő, sárgaréz
TECHNIKA: öntött
MÉRET: egyéb méret(ek): 67x23x55 cm
LEÍRÁS: A mechanikus óraszerkezet a baloldali toronyban található. Műszaki-technológiai szempontból ritka megoldású: Az óra működését vezérlő szerkezetet az állványzat egyik (jobb) szélén helyezték el. A szerkezetet külön emeleten, eygedi állványzatra és üvegezett ablakú vitrinbe helyezték el. Egyes alkatrészeken díszítés látható.
JELZÉS:
JELENTŐSÉGE, VÉDÉS INDOKA: Az esztergomi Nagyboldogasszony és Szent Adalbert főszékesegyház bal oldali tornyában található toronyóra szerkezetet a saját korában ismert mesternek számító Henszler János budai órásmester készítette. Ez a szerkezet volt a mester 1861-ben történt céhbelépésekor a referencia munkája. Műszaki szempontból az óra ritka megoldású: az óra működését vezérlő szerkezet általában a kerek órát és a negyedet vezérlő szerkezeti részek között szokták elhelyezni, itt az állványzat jobb oldalán találjuk. Ez a megoldás az óra működtetését bonyolultabbá teszi. Elhelyezése szempontból is ritka megoldást alkalmaztak: a szerkezet külön emeleten van, egyedi állványzaton, üvegezett ablakú vitrinben. A szerkezet közel egyidős a templom épületével, már az óra elhelyezésének megfelelően alakították ki a baloldali torony belső terét. (A jobboldali toronyban nincs óraszerkezet, azon csak festett számlapokat helyeztek el.) Különlegesnek számít az óraszerkezet abból a szempontból is, hogy az óraszerkezet körbejárható, nyilvános bemutatását a tulajdonos biztosítja. Az esztergomi székesegyház toronyóra-szerkezete, figyelembe véve alkotója életművén belül betöltött szerepét, különleges műszaki megoldásait, valamint eredeti műemléki környezetéhez fűződő kapcsolatát a nemzeti kulturális örökségünk kiemelkedő jelentőségű és pótolhatatlan javai körébe tartozik.